En bra gamingskärm har hög uppdateringsfrekvens, snabb respons, rätt upplösning för storleken och adaptiv synk som G-Sync eller FreeSync. För de flesta är 27 tum med 1440p och 144 Hz eller mer en bra balans. Spelar du mest på PS5 eller Xbox ska skärmen eller tv:n ha HDMI 2.1 med 4K i 120 Hz.
Vi testar inga skärmar. Här förklarar vi vad siffrorna i specifikationerna betyder, när skillnaden märks och vad du ska titta efter till dator och konsol.
Hur mycket Hz behöver en gamingskärm?
Uppdateringsfrekvensen anger hur många nya bilder skärmen visar per sekund. Ju högre siffra, desto kortare tid syns varje bild och desto skarpare ser rörelser ut, vilket staplarna visar i millisekunder per bild.
- 60 Hz
16,7 ms
- 120 Hz
8,3 ms
- 144 Hz
6,9 ms
- 165 Hz
6,1 ms
- 240 Hz
4,2 ms
- 360 Hz
2,8 ms
- 480 Hz
2,1 ms
Vinsten avtar ju högre du går. Från 60 till 144 Hz kortas bildtiden med nästan 10 millisekunder, medan steget från 240 till 480 Hz bara ger 2 millisekunder. De flesta märker skillnaden mellan 60 och 144 Hz direkt. Steget till 240 Hz eller mer är främst intressant för snabba tävlingsspel.
Skärmen kan bara visa så många bilder som datorn eller konsolen räknar fram. Bygger du en ny gamingdator styr grafikkortet hur många bilder per sekund du får. En 240 Hz-skärm gör ingen skillnad om spelet går i 70 bilder per sekund. Dagens grafikkort klarar höga frekvenser: Nvidia anger att RTX 5090 kan driva 4K i 480 Hz med komprimering.
Vad betyder responstid och input lag?
Två mått blandas ofta ihop: responstid och input lag. Responstiden anger hur snabbt pixlarna byter färg, medan input lag är fördröjningen innan bilden börjar visas efter att signalen kommit in.
Responstid mäts på två sätt. Enligt Blur Busters genomgång av responstid mäter GtG hur lång tid det tar för en pixel att byta mellan två färger. MPRT mäter hur länge en pixel syns och begränsas av frekvensen: på en 60 Hz-skärm är MPRT alltid minst 16,7 millisekunder. När en tillverkare skriver 1 millisekund kan det avse vilket som helst av måtten, så siffrorna går sällan att jämföra mellan märken.
Standardorganet VESA har därför skapat ClearMR, en öppen certifiering för rörelseskärpa. Nivåerna går från ClearMR 3000 till ClearMR 21000, där en högre siffra betyder skarpare rörelser.
Input lag påverkar hur snabbt skärmen reagerar på det du gör. På en datorskärm vid skrivbordet är fördröjningen sällan ett problem. Tv-apparater har ofta längre fördröjning än datorskärmar om de inte står i spelläge. Funktionen ALLM i HDMI 2.1 slår på spelläget automatiskt när en konsol startar ett spel.
Vilken upplösning och storlek ska du välja?
Upplösningen ska passa storleken. Ett mått på skärpan är pixlar per tum, där fler pixlar ger skarpare bild på samma avstånd. Tabellen visar vanliga kombinationer.
| Storlek | Upplösning | Pixlar per tum |
|---|---|---|
| 24 tum | 1920 × 1080 | 92 |
| 27 tum | 1920 × 1080 | 82 |
| 24 tum | 2560 × 1440 | 122 |
| 27 tum | 2560 × 1440 | 109 |
| 32 tum | 2560 × 1440 | 92 |
| 34 tum ultrawide | 3440 × 1440 | 110 |
| 27 tum | 3840 × 2160 | 163 |
| 32 tum | 3840 × 2160 | 138 |
| 42 tum | 3840 × 2160 | 105 |
27 tum i 1080p ger lägst skärpa av de vanliga kombinationerna, med 82 pixlar per tum. 27 tum i 1440p och 32 tum i 4K är de klassiska paren för gaming. En högre upplösning kräver mer av grafikkortet, så 1440p med hög frekvens är ofta ett klokare val än 4K med låg.
Vilken paneltyp är bäst för gaming?
Skärmar använder fyra huvudtyper av paneler. Tabellen bygger på Inets genomgång av paneltyper och tillverkarnas egna beskrivningar.
| Panel | Styrka | Svaghet |
|---|---|---|
| IPS | Bra färger, breda betraktningsvinklar och skarp text | Låg kontrast och ljusläckage i mörka scener |
| VA | Hög kontrast och djup svärta | Mer eftersläp i mörka rörelser |
| TN | Mycket snabb och finns med de högsta uppdateringsfrekvenserna | Sämre färger och betraktningsvinklar |
| OLED | Varje pixel lyser själv, äkta svart och snabbast respons | Lägre ljusstyrka på stora ytor och risk för inbränning |
OLED finns i två huvudvarianter. QD-OLED från Samsung Display skapar färgerna med blått ljus och kvantprickar medan WOLED från LG Display använder vitt ljus med färgfilter. Båda ger äkta svärta men återger färger och text olika. Vilken som passar bäst beror mest på rummets ljus.
Inbränning på OLED
Visas samma stillbild i många timmar, till exempel en menyrad eller ett spels fasta mätare, kan den bli kvar som en svag skugga. Moderna OLED-skärmar har rengöringscykler som minskar risken, så variera innehållet och låt skärmen göra sina rengöringar när den stängs av.
Vad betyder HDR och DisplayHDR?
HDR ger ljusare höjdpunkter och djupare svärta, men bara om skärmen klarar det. VESA:s krav för DisplayHDR delar in skärmar i nivåer efter ljusstyrka, svärta och färgomfång i version 1.2 av testet från maj 2024.
| Nivå | Toppljus (cd/m²) | Svärta högst (cd/m²) | Lokal dimning |
|---|---|---|---|
| DisplayHDR 400 | 400 | 0,4 | Krävs inte |
| DisplayHDR 600 | 600 | 0,1 | Minst endimensionell |
| DisplayHDR 1000 | 1000 | 0,05 | Minst tvådimensionell |
| DisplayHDR 1400 | 1400 | 0,02 | Minst tvådimensionell |
| True Black 400 | 400 | 0,0005 | Självlysande pixlar |
| True Black 600 | 600 | 0,0005 | Självlysande pixlar |
DisplayHDR 400 kräver ingen lokal dimning, vilket gör att HDR-effekten ofta blir svag. Från nivå 1000 krävs tvådimensionell lokal dimning. True Black-nivåerna är gjorda för OLED och andra självlysande paneler, där svärtan är nästan noll men helskärmsljuset lägre.
Vad är G-Sync, FreeSync och VRR?
Adaptiv synk gör att skärmen byter bild i samma takt som grafikkortet levererar bilderna. Utan synk blir det revor i bilden eller hack när bildtakten varierar, medan spelet ser jämnt ut med synk även när bildtakten går ned.
Nvidia har tre nivåer. G-Sync Ultimate och G-Sync har en processor från Nvidia i skärmen, medan G-Sync Compatible är skärmar utan Nvidias processor som Nvidia har testat för grundläggande variabel uppdateringsfrekvens. AMD har tre nivåer av FreeSync.
| Nivå | Krav på uppdateringsfrekvens | Kompensation vid låg bildtakt | HDR |
|---|---|---|---|
| FreeSync | Minst 144 Hz | Krävs inte | Nej |
| FreeSync Premium | Minst 200 Hz, 120 Hz för ultrawide | Krävs | Nej |
| FreeSync Premium Pro | Minst 200 Hz, 120 Hz för ultrawide | Krävs | Ja |
Kraven har skärpts. Äldre källor anger 120 Hz som krav för FreeSync Premium, men AMD:s nuvarande krav för FreeSync Premium är 200 Hz för skärmar smalare än 3440 pixlar. Nivåerna Premium och Premium Pro kräver kompensation vid låg bildtakt, som håller bilden jämn när spelet går under skärmens lägsta frekvens.
VRR är HDMI-standardens motsvarighet och finns i HDMI 2.1. Det är den funktion konsoler och tv-apparater använder.
Vilka anslutningar behövs?
- HDMI 2.1Upp till 48 Gbps och stöd för 4K i 120 Hz med VRR och automatiskt spelläge. Kräver en Ultra High Speed HDMI-kabel. Standarden för konsoler.
- HDMI 2.2Presenterades i juni 2025 med 96 Gbps och en ny kabel som heter Ultra96. Bakåtkompatibel med äldre HDMI.
- DisplayPort 1.4Vanligast på datorskärmar och klarar höga frekvenser i 1440p och 4K med komprimering.
- DisplayPort 2.1Upp till 80 Gbps med kabeln DP80. Komprimeringen DSC kan minska bandbredden med mer än 67 procent utan synliga fel enligt VESA.
Kontrollera att porten och kabeln klarar det skärmen lovar. En produkt som är märkt HDMI 2.1 har inte alltid alla funktioner eller full bandbredd, så läs specifikationen för just den modellen.
Vilken skärm passar PS5, Xbox och Switch 2 2026?
Konsolerna har olika krav. Tabellen samlar vad tillverkarna anger.
| Konsol | Högsta upplösning | 120 Hz | VRR | Bra att veta |
|---|---|---|---|---|
| PS5 och PS5 Pro | 4K | Ja | Ja, i 1080p och 4K | 1440p fungerar men utan VRR enligt Sony |
| Xbox Series X | 4K | Ja | Ja | Kräver spel och skärm med stöd |
| Xbox Series S | 1440p | Ja | Ja, även FreeSync | Automatiskt spelläge via HDMI |
| Nintendo Switch 2 | 4K i 60 bilder per sekund | Ja, i lägre upplösning än 4K | Enligt tester bara handhållet | Handhållen skärm i 1080p och upp till 120 bilder per sekund |
PS5 klarar 4K i 120 Hz via HDMI 2.1 enligt Sonys supportsida. 1440p fungerar på skärmar som stöder det, men när Sony införde 1440p 2022 skrev företaget att VRR fungerar i 1080p och 4K men inte i 1440p. Vill du ha VRR på PS5 är en 4K-skärm eller tv därför säkrast.
Nintendo Switch 2 ger upp till 4K i 60 bilder per sekund i tv-läge och upp till 120 bilder per sekund på tv-apparater som stöder det. Enligt TechRadar gäller 120 Hz i tv-läget bara i 1080p och VRR bara i handhållet läge. Nintendo har inte gett någon egen detaljerad uppgift om det. Kontrollera därför att tv:n klarar 120 Hz i 1080p.
Ska du välja tv eller skärm för gaming?
En tv passar soffan och stora rum, en skärm passar skrivbordet. Till konsol fungerar båda om de har rätt anslutningar.
- Välj tv omdu spelar från soffan, mest på konsol och vill ha stor bild. Kontrollera HDMI 2.1, 4K i 120 Hz, VRR och automatiskt spelläge.
- Välj skärm omdu spelar vid skrivbordet, på dator eller vill ha högre frekvens än 120 Hz.
- Tänk på avståndetEn 42-tums 4K-tv har 105 pixlar per tum, ungefär som en 27-tums 1440p-skärm, men sitter du nära blir den för stor.
Visste du att
- 16,7 millisekunderSå länge visas varje bild på en 60 Hz-skärm, mot 6,9 millisekunder vid 144 Hz.
- Inget VRR i 1440pPS5 stöder 1440p men enligt Sony inte VRR i den upplösningen.
- 96 GbpsHDMI 2.2 dubblar bandbredden jämfört med HDMI 2.1.
- Hårdare FreeSync-kravAMD kräver nu 200 Hz för FreeSync Premium på vanliga skärmar.
Vanliga frågor
Märks skillnaden mellan 144 Hz och 240 Hz?
Ja, men mindre än mellan 60 och 144 Hz. En bild visas i 16,7 millisekunder vid 60 Hz, 6,9 vid 144 Hz och 4,2 vid 240 Hz. Varje steg uppåt ger mindre förbättring än det förra.
Behöver man ett starkt grafikkort för en 144 Hz-skärm?
Ja, för att få nytta av 144 Hz behöver datorn räkna fram ungefär 144 bilder per sekund. Med adaptiv synk ser spelet ändå jämnt ut när bildtakten går ned.
Vad är skillnaden mellan GtG och MPRT?
GtG mäter hur snabbt en pixel byter från en färg till en annan. MPRT mäter hur länge en bild syns och styrs främst av uppdateringsfrekvensen. Tillverkarnas siffror på 1 millisekund kan avse vilket som helst av måtten.
Vilken skärmstorlek passar 1440p?
27 tum är det vanligaste valet för 1440p och ger 109 pixlar per tum. För 4K är 27 eller 32 tum vanligt, med 163 respektive 138 pixlar per tum.
Är OLED bra för gaming?
OLED ger äkta svärta och mycket snabb respons, vilket passar spel. Nackdelarna är lägre ljusstyrka på stora ytor och risk för inbränning om samma stillbild visas länge.
Fungerar en 1440p-skärm med PS5?
Ja. PS5 kan skicka 1440p till skärmar som stöder det, i 60 eller 120 Hz. Sony skrev 2022 att VRR på PS5 fungerar i 1080p och 4K men inte i 1440p.
Behöver jag G-Sync om jag har en FreeSync-skärm och ett Nvidia-kort?
Nej. Många FreeSync-skärmar fungerar med Nvidia-kort som G-Sync Compatible, en nivå som Nvidia har testat för grundläggande variabel uppdateringsfrekvens.
Är en tv eller en skärm bäst för PS5 och Xbox?
Båda fungerar. En tv ska ha HDMI 2.1 med 4K i 120 Hz, VRR och automatiskt spelläge. En skärm vid skrivbordet ger kortare avstånd och ofta högre uppdateringsfrekvens.
Källor
- Blur Busters: GtG versus MPRT
- VESA: ClearMR
- VESA: DisplayHDR performance criteria (CTS 1.2)
- AMD: FreeSync
- Nvidia: G-SYNC monitors
- Nvidia: Reflex
- Nvidia: GeForce RTX 5090
- HDMI Forum: HDMI 2.1 specification (28 november 2017)
- HDMI Licensing Administrator: HDMI 2.2
- HDMI: Variable Refresh Rate
- VESA: DisplayPort 2.1 specification (17 oktober 2022)
- VESA: DisplayPort UHBR-kablar (februari 2022)
- PlayStation: PS5 4K resolution guide
- PlayStation Blog: 1440p på PS5 (7 september 2022)
- PlayStation Blog: VRR på PS5 (25 april 2022)
- PlayStation: PS5 Pro
- Xbox: Xbox Series S
- Xbox: Xbox Series X
- Nintendo UK: Nintendo Switch 2, more details about features
- TechRadar: Nintendo Switch 2 display upgrades
- Inet: Skärmguiden, välja paneltyp
Källorna lästa 14 oktober 2026.